Comments 0
טיפוח חשיבה נכונה

0no-picבשנים האחרונות קיבל נושא האינטליגנציה רגשית תנופה רבה. הוא נכנס למערכת הלימודים במוסדות חינוך רבים ונלמד רבות גם במסגרות פרטיות • הרב דוד ליכטמן, יועץ חינוכי מוסמך ומתמחה בטיפול רגשי, משיב למספר שאלות נפוצות בנושא.
אינטליגנציה רגשית פירושה אוסף יכולות הקימות ופעמים חבויות אצל כל אחד מאיתנו ומשפיעות על התנהלותנו בחיים, יכולות אילו משפיעות על יכולותינו להתמודד עם אתגרים ולנצל הזדמנויות בחיינו.ראשית יש להדגיש כי 'אינטליגנציה רגשית" אין פירושה "רגשות". כולנו חווים רגשות שונים במהלך היממה: דכדוך, שמחה, פחד, אהבה, צער, אכזבה ועוד. כל אלה לא מעידים על רמתה של האינטליגנציה הרגשית שלנו, אלא מעידים שאנו אנושיים. מושג האינטליגנציה הרגשית מתייחס ליכולת שלנו "לעשות משהו" מועיל עבורינו עם רגשות אלו.
• האם חשיבותה של האינטליגנציה הרגשית כה רבה עד כדי הקצאת משאבים גם מצד משרד החינוך לטובת תחום זה?
עד לפני כ-20 שנה נטו רבים מאנשי המחקר וכן אנשי חינוך רבים לומר שעיקר הצלחת האדם תלוי ברמת ה-IQ שלו כלומר רמת המשכל שלו, אך מאוחר יותר הנחה זו הופרכה.
אחד המחקרים הידועים בנושא זה נקרא 'מחקר המרשמלו'. חוקר בארה"ב העמיד לפני קבוצת ילדים את הבחירה הבאה: לקבל מרשמלו אחד מיד, או לקבל שניים, לאחר שיעזבו את החדר וישובו אליו כעבור כחצי שעה. חלק מהילדים העדיפו לקבל מרשמלו אחד מיד, ואילו חלק מהילדים העדיפו לחכות ולדחות את סיפוקם בחצי שעה – ולקבל שניים. הילדים מופו לשתי קבוצות ונעשה מעקב אחריהם במשך כ-20 שנה. התברר שאותם ילדים שדחו את סיפוקם הגיעו להישגים גבוהים יותר בלימודיהם, בעבודתם ובחיי נישואיהם בשונה מהקבוצה השניה.  
מחקר זה ועוד מחקרים רבים אחרים מלמדים שרמת ה-EQ (האינטליגנציה הרגשית) של האדם חשובה לא פחות מרמת ה-IQ שלו, ואולי אף יותר. אנו מוצאים אנשים רבים בעלי רמת IQ גבוהה מאוד שלא הצליחו בחייהם, לעומת בעלי רמת IQ נמוכה יותר, שהצליחו בחייהם. הסיבה לכך היא רמת ה-EQ של האחרונים, הכוללת מודעות עצמית, שליטה בדחפים, התמדה, דבקות במשימה, מוטיבציה עצמית, אמפתיה וכישרון חברתי.
תחום האינטליגנציה הרגשית מחולק לחמש קטגוריות, ונפרטן בקצרה:
1. מודעות עצמית – היכולת לבחון את עצמך ולהכיר ברגשותיך בזמן אמת.
2. ניהול רגשות – התמודדות עם רגשות בהתאמה, הבנה מה עומד מאחורי הרגש, מציאת דרכים להתמודד עם חרדות, פחדים, כעס, עצב וכדומה.
3. מוטיבציה עצמית – תיעול רגשות להגשמת מטרה, שליטה עצמית ברגשות, דחיית סיפוקים וריסון דחפים.
4. אמפתיה – רגישות לרגשות האחר, התייחסות לראיית הדברים מנקודת הראייה של האחר, הערכת ההבדלים בתגובות הרגשיות של אנשים לדברים שונים.
5. טיפול במערכות יחסים – ניהול רגשות אחרים, יכולות וכישורים חברתיים.

אחד ממרכיביה של אינטליגנציה זו כמו שהזכרנו היא מודעות עצמית – היכולת לבחון את עצמך ולהכיר ברגשות בזמן אמת אשר באמצעותה נוכל להגיע לניהול רגשות תקין .
לנו כהורים יש את היכולת והחובה לסייע לילדינו בתחום זה .
זיהוי רגשות הילד
תחושות הן מסוג הדברים שקשה להיות מודעים להם . מי אינו מכיר את ההרגשה של מצב רוח מסוים האופף אותו , משפיע בצורה ניכרת על תפקודו , אך אינו ניתן להגדרה…? ילדים מתקשים לעיתים עד מאוד בזיהוי ובהגדרת הרגשות המתעוררים בהם . הם עשויים לומר : " אני מרגיש טוב " ,או " אני מרגיש רע " אך קשה להם להתייחס לדקויות המבחינות בין רגשות שונים : בין שמחה לבין התרגשות , בין אכזבה לכעס , בין עצב לבין פחד ועוד … המודעות לרגשות חשובה ממספר אספקטים : ראשית כאשר הילד מודע לרגש המתעורר בו קל לו יותר לשייך לגורמים שהובילו להתעוררותו – " אני מאוכזב כיוון שלא הלכנו לגן חיות " , "אני פוחד כיוון שאבא הקריא לי סיפור מפחיד …" . שנית כאשר הילד מודע לרגשותיו ויודע לקרוא להם בשם , קל לו יותר לשתף אחרים בתחושותיו ובכך למתן את הרגשות הקשים שהתעוררו בו – " אימא , אני עצובה… תני לי חיבוק…" שלישית כאשר ילדים מודעים לרגש שהתעורר בהם , יכולת השליטה שלהם בביטויי הרגש היא גדולה יותר – " אני כועס על אחי שלקח לי את האוטו , אבל אני לא ארביץ לו… קודם אבקש שיחזיר…" להורים עשוי להיות תפקיד משמעותי ביותר בסיוע לילדיהם לזהות ולהגדיר את הרגשות השונים המתעוררים בהם . בשלב הראשון , זיהוי הרגשות המתעוררים בילד ייעשה באופן חיצוני , על ידי ההורים . דרך זיהוי הרגש והתייחסות אליו בשמו. בהמשך , יכולים ההורים בעזרת שאלות מנחות לנסות להוביל את הילד להגדרת הרגש שבו .במקביל, כדאי להדגים בפני הילד את הקישור בין הרגש אשר הוא חווה לבין האירוע שהוביל רגש זה . בשלב הבא יצפו ההורים כי ילדם יבחן את רגשותיו וישתף אותם בהם באופן יותר עצמאי . כאשר עושה זאת הילד חשוב כמובן לשבחו ולעודדו על כך !


דוד ליכטמן
מנהל מכון חשיבה נכונה
יועץ חינוכי B.A
מתמחה בטיפל רגשי בשיטת C.B.T.
0527675952
דוא"ל dudily4@gmail.com 

Leave Comments