Comments 0
חדשות פוליטיות

mzaftבס"ד, ט' מרחשוון תשע"א  17.10.2010

חברות וחברים יקרים, תושבי הדר-גנים;

נכנסו לתקופת "אחרי החגים", ומבט ביומן מראה כי אנחנו – בעירייה – מתקרבים לעוד זמן של 'חשבון נפש', מלאת שנתיים לכהונתנו בתפקיד.

בפתח דברי אבקש לציין את 'ועדת ההיגוי' של שכונת הדר-גנים, שחבריה מקדישים מזמנם להעלות בפני חברי המפד"ל בעירייה את בקשותיהם, נפגשים אתנו אחת לתקופה ומעלים שאלות, בקשות ותלונות, ומייעצים לנו, בהכירם את השכונה ותושביה, מה וכיצד ניתן לעשות טוב יותר למען התושבים כולם. "וכל מי שעוסקים בצרכי ציבור באמונה – הקב"ה ישלם שכרם". אין ספק, שבהשתדלותם הם מסייעים לתושבים מזה ולנו בעירייה מזה לפעול למען השכונה והגרים בה. תודה ובתקווה להמשך פעולה משותפת.

באופן אישי אני יכול לציין כי יש ימים מוצלחים, יש ימים מוצלחים פחות, הרבה סיפוק, לפעמים גם הרבה עוגמת נפש, אך בסך הכול, ההרגשה חיובית מאוד עם תקווה למימוש יעדים רבים שהצבנו לפנינו עד תום הקדנציה.
במכתב זה אני מבקש לשטוח בפניכם את עיקרי הפעילות הנוגעים לשכונתכם. אני מודע לכך כי חלק מהדברים (עדיין) לא ניכרים מעל פני השטח, אבל זהו אופיים של הדברים. תהליכים בעירייה לוקחים זמן, מחייבים אישורים אין ספור, יש מהמורות שצריך לדלג עליהן, לא אחת מאבקים, וכדומה.

כיוון שאני דוגל במדיניות של שקיפות מלאה, אני מבקש להביא בפניכם את הדברים, כפי שהיו וכפי שאני רואה אותם.

תנועות הנוער

בני עקיבא – אדריכל שלום הולנדר (תושב השכונה) השלים את תוכניות המבנה החדש, וקיבל ברכתו של מהנדס העיר. כ-820 מ"ר, עלות בנייה כ-4.5 מיליון שקל. בחודש הבא מובאות לאישור מנכ"ל העירייה וההנהלה כל תוכניות הבינוי הציבורי לאישור, וההערכה היא כי כחודש – חודשיים לאחר 'שבת הארגון', ייחלו העבודות בשטח להריסת המבנים הקיימים של הסניף ובנייה לאלתר של המבנה החדש. הערכת אנשי המקצוע היא כי משך העבודה יארך בין שמונה ל-עשרה חודשים לכל היותר.
בתקופת הבנייה הפעילות תהיה בחלק ממתחם "מורשה", ובמגרשים הפתוחים הסמוכים. בהערת אגב אציין כי אחד מבתי הכנסת הסמוכים לסניף "חרג", עפ"י בדיקה שערך מינהל ההנדסה, משטח הבנייה שלו, (ע"ח שטח החצר המיועדת לסניף), שלחנו פקח והעניין בטיפול אכיפתי. (רצ"ב תצלום השרטוט של מבנה הסניף החדש).

עזרא – ממשיכות להגיע תלונות מצד דיירים באזור. נשקלת בעירייה האפשרות להעביר את 'עזרא' למקום מרכזי יותר. מחשבות ראשוניות, לכן אין זה הזמן והמקום להרחיב.

אריאל – קיבלו שדרוג רציני של המתחם, בזכות זה ששידכנו בינם לבין גני נשי אגודה שנקלעו למצוקה. מדובר באוכלוסיה דתית-לאומית ששלחה את ילדיה לגנים אלה שברחוב פינצ'י. בצר להם נחלצנו לסייע, ונתנו להם הרשות להשתמש (זמנית) במבנה של 'אריאל' כגני – ילדים בתמורה לשיפוץ מקיף + מבנה קרוואן שיישאר
ל – 'אריאל'. מה שנקרא, זה נהנה וזה לא חסר (ועוד מרוויח).

בתי-הכנסת

מתחם בתי-הכנסת : (החמישה, רח' חנה רובינא פינת מנחם בגין) – בשלהי השנה הראשונה לכהונתי בתפקיד, שטחתי בפני חלקכם את החלום שלי לבנות חמישה בתי כנסת יפהפיים שיחליפו את הקרוואנים. נפגשנו כמה פעמים עם
ועדי בתי הכנסת והרבנים, לקחנו אדריכל (יחיאל קומט), והכנו תוכניות. (ראו קובץ מצורף). שני בתי הכנסת הגדולים (צעירי הציונות הדתית ובית יוסף) ושלושה קטנים יותר.
נכון לעכשיו, נווה אברהם וחב"ד לא מעוניינים להצטרף, כך שבשלב הראשון נקדם את השניים הגדולים ואת יד-יוסף של יוצאי תימן.

כידוע, המימון יהיה בשיתוף חברי הקהילות והעירייה. בנוסף, הצגנו בפני מנכ"ל קרן נדבנית רצינית ביותר את הפרויקט ואנו מקווים כי עד חנוכה נקבל תשובה חיובית על תרומה שתסייע לנו להריץ את הפרויקט המדהים הזה. כך או כך, ב-12 באוקטובר ישבנו עם נציגי הקהילות בית-יוסף וצעירי הציונות כדי לקדם את הפרויקט ובכלל זה נוהל הקצאות שכל אחת מהקהילות חייבת לעבור קודם לבנייה. אני מעריך ומאמין כי הפרויקט יחל אי"ה בשנה זו תשע"א. ישבנו עם שניים אלה דווקא, כי הם ייבנו אחד ליד השני, להבדיל מבית הכנסת של יוצאי תימן, שייבנה אי"ה במתחם בו כרגע שלושת הקרוואנים, מה שמחייב 'ארגון מחדש' ומחשבה יצירתית כיצד עושים זאת, כששני בתי הכנסת נשארים ורק אחד בונה.
להסיר ספק, גם בית הכנסת של התימנים – ייבנה אי"ה כחלק מהמתחם הכולל. (ראו מצורף).

{pdf}http://hg-a.co.il/images/pdf/mz2.pdf|height:370|width:495|app:google{/pdf}

היכל חנה: אנו פועלים ללא הרף לקידום הבנייה במתחם הטרפז, כך שבאותו מבנה יהיה ביכנ"ס זה ומעליו כולל 'רצון יהודה'. ראשי קהילה חשובה זו פועלים לגיוס כספים נוספים ממקורות פנים וחוץ. עפ"י הנחיית ראש העיר, יש לצאת לעבודות בשטח. הנושא מחייב תיאום הדוק בין 'היכל חנה' לרצון יהודה.
פנינת גנים: ההרחבה נבלמה (למרות שכסף הוכן ואושר לכך) בגלל התנגדות חלק מהמניין הספרדי וחברים בעמותה שבנתה את המבנה, לדבריה. קיימנו שלוש ישיבות בהשתתפות ראש העיר והסיכום הוא שנשב עם חברי המניין הספרדי למצוא סיכום שיהיה מקובל גם עליהם. פגישה (נוספת) איתם נקבעה לשבוע הבא. ההרחבה מחויבת לקבל גם אישור של ארגון ויצ"ו המפעיל מעון בקומה התחתונה.
יחדיו : נערכים לבנות מעל גן ילדים. לתקופת ביניים סידרנו להם מקום במתנ"ס, לאחר שהמקום ב – 'רצון יהודיה' היה צר מלהכיל את המתפללים והמבקשים להצטרף.
בית כנסת החושן: נראה לי לא הגיוני שחלק כל כך מהותי משטח בית הכנסת עומד מוזנח, סגור ואינו שמיש. הבאנו למקום את מנהל מבני הציבור של העירייה, שערך אומדן עלויות להשלמת המבנה. ביקרתי במקום פעמיים. דיברנו עם חבר ההנהלה על תחלוף מאצ'ינג (חלוקה בנטל) בין המתפללים לעירייה, בתמורה שבית הכנסת, יעמיד את המקום שיתפנה (האולם הנוכחי) לרשות חברי קהילה אחרת לתקופת הבנייה של המבנה שלה. ידוע לנו כי 'החושן' פנה גם לתורם פוטנציאלי. כך או כך, נשמח לסיים גם את הסיפור הזה.

תנועה
רחוב חזן – מע"צ ומשרד התחבורה אישרו את התוכניות, היקצו כסף ו…קדימה לעבודה. חברנו, אבי בלושטיין, יו"ר אגף התנועה מוסר כי המכרז לעבודת היציאה מרחוב חזן לכביש 40 מוכן ויפורסם בימים הקרובים ממש. החברה לפיתוח פ"ת תפקח על העבודות. פתיחת היציאה הזו, תשחרר לחץ גדול מצומת סירקין. אינשאללה.
רחוב הענבל – לבקשת חברים האצנו את קידום בניית כיכר ברחוב הענבל
מול היפר – מור , בית הכנסת של שמש. בלושטיין מציין כי המהנדסים שנשכרו לצורך תכנון הכיכר עובדים על התוכנית, ואח"כ זו תועבר לאישור משרד התחבורה וכד'. ייכנס אי"ה לתוכנית העבודה של 2011.
מחלף נחלים – כפי שאתם רואים בשטח, מע"צ מכשירה את השטח למסירת עבודות הקמת המחלף לחברה שזכתה במכרז ("סולל בונה"). מדובר בפרויקט בהיקף 37 מיליון שקל, אומדן עבודות 18 חודש מהם 3 חודשי תכנון. החוזה בין מע"צ ל"סולל בונה" אמור להיחתם בימים אלה ממש. מי שנוסע במכבית רואה את עבודות ההכנה שמע"צ כבר מבצעת, כמו עקירת עצים, הקמת גדרות וכד', עבודות לקראת מסירת השטח לקבלן הזוכה.

חינוך

בית ספר "מורשה" – נמשכות ההשקעות הכספיות והאחרות בממ"ד "מורשה", כפי שבאו לידי ביטוי בקיץ האחרון, למשל. אנו מודעים למה שהתחולל בסוגיית הפרדת המינים בכיתות א-ב', אך מצאנו לנכון שלא היה מקום להתערבות של הרשות בנושא.
כידוע לכם, "מורשה" צר מלהכיל תלמידים נוספים, ומשרד החינוך נענה לבקשת מינהל החינוך, בניהולו של רמי הופנברג, והכיר עקרונית בצורך בבניית בי"ס ממ"ד חדש ב"מתחם נחלים". בשבוע הבא יש לנו פגישה במשרד החינוך לקדם את ההרשאה לבנייה לאלתר של בי"ס זה. לפני כשערה ימים התקיים במשרדי דיון, בהשתתפות דרורית כהן, מנהלת ביה"ס, ונציגי העירייה ממינהל ההנדסה, והאדריכל ששירותיו נשכרו לצורך זה, ודנו על התוכנית האדריכלית של ביה"ס החדש.

גני- ילדים – כאמור, סייענו למציאת מקום (זמני) לפעילות גני הילדים של נשי אגודה המאוכלסים בציבור דתי-לאומי. בימים האחרונים טיפלנו בבעיית קרינה שנתגלתה בשני גני הילדים. יצוין, בהקשר זה, שעיריית פ"ת היא הרשות היחידה, ככל שידוע לנו, שלקחה על עצמה לערוך סקר קרינה בכל גני הילדים, מיוזמתה ובמימונה.

דברים כלליים

ספורט – ניסינו לסייע לחברים שפנו וביקשו אולם לכדורסל. נוצרה בעיה עירונית, עם פסילתם של שלושה מגרשים ע"י המשטרה. העירייה מחויבת בחוק להקצות שעות אימון ומשחק במגרשים קודם כל לקבוצות המשחקות בליגות השונות. כאלה יש הרבה בפ"ת, מה שמשאיר קצת מאוד, אם בכלל, לאחרים המעוניינים במגרשים. במקביל, הגענו לסיכום בעירייה שאליצור מסד פ"ת יעמיקו את פעילותם בהדר-גנים בקרב הילדים והנוער הדתי.

ניקיון – הרבה תלונות נתקבלו בנושא. יזמנו פעמיים סיורים של הפקחים האחראיים עם נציגים מהשכונה. לא אחת, מה שביקשו אחדים (למשל, הוספת 'צפרדע' ליד 'החושן'), הרגיז אחרים (שביקשו להוציא משם ומיד את אותה 'צפרדע'). ואנחנו…בתווך. מכל מקום, קבעתי סיור שלי עם מנכ"ל העירייה החדש (אבי בן-חמו) בשכונה (אזמן נציגים רלוונטיים), ואני מקווה כי יקוים בכם ובנו "טוב מראה עיניים", וכי סיור עבודה זו ייתן דחיפה לנושאים המעיקים על תושבי השכונה בסוגיה זו.

גנים ונוף

להלן דו"ח שהעביר אבי בלושטיין, ראש אגף גנים ונוף:
הוחלפו ספסלים ואשפתונים חדשים בגן השופר ותוספת אשפתונים שבוצעה במנחת שלמה.
בחודשיים הקרובים אנו אמורים לטעת עצים במקומות החסרים ברחובות השכונה.
במהלך השנה אנו מבצעים גיזום עצים והרמת נוף על פי תוכנית עבודה שנתית. חילקנו סכך לתושבי השכונה ערב סוכות.
שופר הניקיון בגנים.
שתילת שיחים בערוגות השכונה תבוצע באפריל – מאי 2011.
הוקם מתחם כלבים ברחוב ארבע ארצות.
המשך שדרוג הדומם בשכונה ייעשה על פי תוכנית עבודה רב שנתית על פי סדרי העדיפויות העירוניים.
מתוכנן בחודש הקרוב המשך פיתוח הגינון לאורך כביש 40 מצומת סירקין עד רחוב יעקב חזן.
להלן שתילות שבוצעו בשנת 2010 בשכונת הדר גנים:
רחוב השופר – צמחיה ברחוב הולנדי + הגינה.
רחוב הקרן – צמחיה בכיכר + סוללה.
מנחם בגין אי תנועה – צמחיה +פרחי עונה.
רחוב הקרן – שתילת עצי ברוש בסוללה.
רחוב יהודה הנשיא – צמחיה בגינה.
רחוב פינקל- צמחיה בגינה + גן גדר.
רחוב העוגב – צמחיה בגינה.
חנה רובינא – צמחיה + עצי רחוב.
העוגב – צמחיה בגינה.
(בהערת אגב תצוין פעילותו של בלושטיין להנפקת 'כרטיס תושב' לתושבי פ"ת, כרטיס המקנה הנחות של 50 אחוז בחנייה והנחות רבות נוספות).

האגף לתרבות תורנית

סוד גלוי הוא בעיריית פ"ת, שאגף זה, בראשות בני דרשן ובניהולו של שמואל זלצר הוא מהיותר פעילים באגפי העירייה, חרף תקציבו הקטן יחסית וכח-האדם המצומצם (אך האיכותי) המפעיל אותו.
בנוסף לעשרות הרבות של ערבי עיון, שירה ותרבות שערך האגף בהיכל התרבות העירוני, באולם שרת ועוד, השתתף הוא גם בעשרות אירועי תרבות תורניים בשכונת הדר-גנים, בהם: ערבי שירה ופיוט, שבתות חזנות, חגיגת יום ירושלים, הרצאות לנשים ולגברים, השתתפות בקייטנה, ועוד ועוד.

לסיכום

הנכתב לעיל הוא מעין דין וחשבון לכם על (חלק מ) פעילות חברי סיעת המפד"ל בעירייה בקדנציה זו, בהיבט הספציפי של שכונתכם. לא פרטנו כאן נושאים הקשורים לכלל תושבי העיר בכלל ולתושבים הדתיים בפרט (רב ראשי, בי"ס ממ"ד זמני בנוה-גן, המועצה הדתית, "ישורון" ועוד ועוד) ומה שטרם נעשה, שמן הסתם, ואי"ה, עוד ייעשה.

כל הדברים התאפשרו בזכות תמיכתו ועידודו של ראש העיר, יצחק אוחיון, שאוזנו כרויה וידו פתוחה לצרכיו ובקשותיו של הציבור הדתי – לאומי. מתוך אהבה והערכה גדולה לקהילתנו.

לשכותינו ואנו עומדים לרשותכם.

בברכת חורף טוב,

מוטי זפט
יו"ר סיעת המפד"ל בעירייה
מ"מ רה"ע, ראש מינהל הנדסה והממונה על החינוך הדתי.

motis@ptikva.org.il

דוא"ל: reutg@ptikva.org.il

דוא"ל: binyamind@inn.co.il

דוא"ל: aviblu0@walla.com .

Leave Comments