Comments 0
חדשות נדלן

nadlanbלעו"ד קרן בן דוד אין אלוהים. היא אומרת מה שהיא חושבת בלי חשבון, בלי עצם בלשון, ישר בפנים, אבל גם כשהיא שותקת קשה לפספס אותה. אשת נדל"ן בת 32 עם עוצמה שגורמת לוויברציות באוויר. "אני לא מתביישת להגיד", היא אומרת חד והחלטי, "שלאף גבר לא היו ביצים להיכנס לפרויקט בשוק בפתח תקוה", ומתכוונת לשני המגדלים שהיא וחני הורביץ, השותפה שלה בחברת קבוצות הרכישה מגדלים, בונות בימים אלה. "במקום לראות את הפיתוח האדיר שעשו שם, במודל שוק הבוקרייה בברצלונה", היא מבהירה את הקשר בין ביצים גדולות, ראייה כלכלית רחבה ומתחרים ממין זכר, "כנראה רעד להם משהו".

חני הורביץ, 33, שיושבת לידה בשמלה שחורה צנועה ועל ראשה פאה מודרנית כהה, מזדעזעת. "אל תגידי ביצים", היא אומרת בשקט. "תגידי אומץ". "לא", מתעקשת בן דוד, "אני אומרת ביצים".


"נניח את רוצה לקנות לילד בן ה-19 שלך דירה. סליחה, זה הגיל שמתחתנים אצל החרדים. אצל החילונים זה יותר מאוחר", אומרת הורביץ. "מה יותר טוב? לקנותדירה בתל אביב, לקחת מיליון שקל משכנתא? או לקנות בפתח תקוה, לקחת משכנתאשל 400 אלף שקל ולשלם שליש?"
מגדלי העיר בפתח תקוה: 246 דירות בשני מגדלים. המחיר ל-4 חדרים: 915 אלף שקל

– אתן בניתן פרויקט בגוש הגדול בתל אביב.

"כי אנחנו מאמינות שאם אתה זוג צעיר עם כסף תקנה בתל אביב ואם לא, תבוא לפתח תקוה. לכל פרויקט יש את התמהיל שלו".

בנין CK בתל-אביב: מחיר מיני פנטהאוז 4 חדרים ומרפסת: כ-2 מיליון שקל

"נפרוץ גם אם ינסו לדכא אותנו"

על הרקע נקודת הרתיחה שהגיע אליה ענף הנדל"ן בישראל, מעניין לספר ש"מגדלים"מגלגלת מחזור של מיליארד שקל בשנה. זו כנראה הסיבה שהן – וגם יתר קבוצותהרכישה – כל כך מרגיזות את הקבלנים. שלוחצים על הממשלה להגדיל את המיסויעל הקבוצות, כדי להפוך אותן ללא כדאיות.

גם שיווק הנדל"ן הפך סוערהרבה יותר מאז בואן של קבוצות הרכישה. כבר לא מספיק לפרסם מודעות קטנותבעיתונים או להעביר את הפרויקט מפה לאוזן. היום כל מי שיש לו יד בנדל"ןשוכר משרד יחסי ציבור ועושה רעש, וכמה שיותר גדול, כדי למשוך תשומת לב.כמו, למשל, חברת גינדי שבחרה לשווק את הפרויקט החדש שלה דווקא בהיכלהתרבות.

"גינדי היא קבוצת רכישה בתחפושת", קובעת בן דוד, שכבר הצליחה להיכנס לעימות מילולי סוער עם מיטל גינדי, בת הדודה של הגינדים מהפרויקט, בכנס פסגת הנדל"ן של גלובס. "אבלהקמפיין הזה עושה טוב לכל הענף, מגביר את התחרות, ותחרות היא מחולל הצמיחה הכי גדול. אם תקחי כמה שנים אחורה, כשקבוצות הרכישה לא היו בשטח ולא היהרעש, מכרו פחות. קבוצות הרכישה עשו בלגן ועוררו ביקוש".

הורביץ:"הלקוח הסופי חכם ויודע לעשות את הבחירות שלו, ועם כל הקמפיין הענק הואידע לבחור את המוצר הנכון. אלינו הגיעו אנשים בלי רעש, באלגנטיות, לאהלחצנו אף אחד, ואפילו ההפך, לא הסכמנו שאנשים יקנו במקום. רצינו שילכוהביתה לחשוב ויחזרו בטוחים. זה הכוח הנשי".

– אם אתן לא במשחק הזה,למה ערכתן מכירה פומבית מתוקשרת במתחם VIP מיוחד שהוקם בגני התערוכה,וקראתן ל-500 העשירים בישראל להתמודד על הפנטהאוז בפרויקט רמה טאוור?

בןדוד: "כי זה הפנטהאוז הכי יפה באזור תל אביב. לא, במרכז כולו. שבעה וחצימטרים גובה, 300 מ"ר מרפסת, אין דבר כזה במגדלים הכי יוקרתיים בארץ. לבנותפרויקט כזה ולא להאדיר אותו, זה לחטוא לדבר".

רמה טאוור ברמת גן: מכירה פומבית מוגבלת משתתפים על הפנטהאוז בסכום התחלתי של 12 מיליון שקל

– אתן פוגעות בפרנסה של הקבלנים, אז ברור שהם כועסים.

"שטויות.בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת אמרתי לרוני חזקיהו שגם אם הריבית תעלה,המחירים ימשיכו לעלות. אמרתי וצדקתי. אנחנו נמצאות בשוק כלכלי ואנחנותלמידות שקדניות של היצע וביקוש, וגם אם ינסו לדכא אותנו, כן נרבה וכן נפרוץ".

– זה אותו הדיון שבו הערת לקבלנים שיפסיקו לנסוע במרצדס 600 על חשבון הציבור. עצבנת אותם.

"הציטוט לא היה מדויק. לא אמרתי שיוותרו על המרצדס, אלא שיסעו בדגם מפואר פחות,ויוותרו על חלק מהרווח היזמי שהם גובים מהלקוחות שלהם. באותה מידה יכולתילנקוב בסיגרים או בנעליים. האמירה הזאת לא באה סתם. כשנכנסנו לחדר הקבלנים צעקו לעברנו, 'אתם, קבוצות הרכישה, יכולים לקפוץ לנו'".

האמירה הזאת עלתה להן בחיטוט עיתונאי בחייהן הפרטיים: מתברר שבן דוד נוסעת בג'יפ מרצדס, ושתיהן גרות בווילות בסביון. "אנחנו לא סיפור סינדרלה", אומרת בןדוד. "חני דור חמישי לנדל"ן ואני דור שלישי. אנחנו לא באות מכסף חדש".

"הפורטפוליו של סבתא"

סבתה של בן דוד, שמחה לוין ז"ל, הייתה בלבוסטע פקחית כמו הנכדה שלה, קנתהקרקעות באפקה, רעננה וצהלה, ובנתה כמה בניינים בשותפות עם בני הדודים שלה.בעלה עסק בקבלנות של חומרי בניין, עד שהפסיק לעבוד מסיבות בריאותיות והיאפרנסה את הבית. קרן נולדה בפתח תקוה כשהמשפחה כבר הייתה אמידה. אבא שלההוא הבעלים של "מנופי בן דוד", אחת החברות הוותיקות בארץ להובלות מינוף, ובאופן טבעי ספגה נדל"ן מגיל אפס.

"בימי שישי לסבתא ולי היה מנהג קבוע: במקום לטייל ולבלות, היינו נוסעות יחדלראות מגרשים. גדלתי לתוך העולם הזה. כשהיא נפטרה היא השאירה ירושה גדולה שהיה צריך לנהל, ואני כנראה התאמתי למשימה למרות שהייתי בת 18. במקביל, לא ויתרתי על לימודי משפטים וכלכלה במרכז הבינתחומי ועשיתי התמחות במקרקעין".

אחרי אפיזודת דוגמנות קצרה שהיא רוצה להצניע, נשאבה חזק לתחום הנדל"ן. "אני לאבנאדם של סימני שאלה. הדברים אצלי מאוד ברורים. כשאני לוקחת משהו על עצמי,אני אצליח בו. נקודה. תקרת זכוכית לא קיימת בשבילי. סיימתי את ההתמחותוהתחלתי לעבוד עם האחים חג'ג' מקבוצות הרכישה כעורכת דין. ניהלתי למעלהמ-30 קבוצות רכישה.למדתי את רזי התחום, והאמת, אני תלמידה טובה שמשתדלת ללמוד מהכי טוביםולעלות עליהם. אחרי שנה וחצי הפכתי לשותפה של חג'ג בשני פרויקטים".

מגדל המושבה בפתח תקוה: המחיר ל-4 חדרים – 960 אלף שקל

"כל אישה ואישה צריכה להקשיב לעצמה, ולא לתת לאף אחד לערער את ההחלטות שלה. לאנראה לך שהגיע הזמן שהענף הזה יעבור לידי נשים? יש לנו תבונה, חוכמה,שיקול דעת, רגש. הרי מי שקובע אם לקנות את הדירה זו האישה. כשקרן ואני רואות דירה, אני, כאדריכלית בהכשרה, יכולה להבין את צרכי הדיירים. אתיודעת כמה תוכניות הפכתי?

"כשאנחנו מקבלות קרקעות מקבלנים הםאומרים לנו, מי אתן שתשנו תוכניות? אנחנו קטנות וצנועות, אבל אכפת לנו שלקונה יהיה חדר משחקים לילדים ומרפסת גדולה לאירוח, פינת אוכל, מטבח גדול, הכול מהניסיון האישי שלנו. אנחנו רואות לטווח ארוך. גברים לא יכולים ללכת וללעוס מסטיק".

– אתן מכלילות באחווה הנשית הזו גם את ענבל אור?

"איזהו המכובד, המכבד את הבריות", נתלית הורביץ בהלכה, ובן דוד אומרת, "נקסט".

חן המושבה בפתח תקוה: המחיר ל-4 חדרים – 940 אלף שקל

חני הורביץ היא כמעט תמונת מראה של קרן בן דוד. אמנם גם היא בת לשושלת נדל"ןמפוארת, אבל מהצד החרדי של המתרס. סבה, ישראל קרטין ז"ל, הקים עסק גדולוקרא לו "ט.קרטין", על שמה של אשתו טובה. "הוא היה סוחר חרוץ שקם, התפלל,הלך למקווה ומשם ישר לעבודה. איש ישר והגון ששילם עבור כל סחורה שלקח,ועבד עם כל החברות הממשלתיות.

"הם גרו ברחובות וגידלו את אמי כבתיחידה. היא יצאה ללמוד במכללה חרדית יוקרתית בלונדון, וכשהגיעה לפרקה הלךאביה לישיבת פוניבז' וביקש עבורה את הבחור הטוב ביותר. היו שם שניים, אביועו"ד יעקב וינרוט. רב הישיבה הצביע על אבא.

"אבי הוא נצר למשפחתיהלומנים. לסבי היה גם יקב חוץ מהעסק ליהלומים. הוא נהרג בתאונה כשאחדהעובדים נשם את אדי השמרים ביקב, והוא ניסה להציל אותו. כשסבתי התאלמנההיא הפכה להיות המתווכת הראשונה בבורסה ליהלומים".

– לחברה החרדית ולבעלך לא מפריע שאת מסתובבת בעולם חילוני לגמרי?

"לא מעניין את בעלי מה חושבים אחרים, ומה הם אומרים עליו. יש לו את האמת שלו.הוא לומד בבוקר בכולל בסביון, נושא בעול הבית, ברמה שאם קורה שאגיע מאוחרבערב הכול ידפוק כמו שעון, ואחר הצהריים מנהל את העסקאות בארה"ב, פנמה ופילדלפיה, שנשארו בחברת 'פאסיפיק ווסט' שהקמתי ועדיין פועלת בחו"ל".

– למה עברת מבני ברק לסביון?

"זה היה כרוך בהרבה אומץ ותפילה, אבל הרגשתי שאני רוצה את השקט שלי, מקום שאפשר לצמוח בו, מרחב".

– אבל זה יישוב חילוני.

"ישבו שני בתי כנסת, שבעלי מאוד מעורב בהם, והילדים לומדים במוסדות חרדיים ברמת גן. להורים זה היה קשה, ולו רק מהפן שתמיד אחרי קידוש היינו עולים אליהם ועכשיו זה בלתי אפשרי. אבל הם כיבדו את ההחלטה שלנו, ואחרי כמה חודשים אבי אמר שעשינו בשכל".

– העלאת הריבית מטרידה אתכן?

"רוני חזקיהו עושה לנו רק טוב. הוא מבין היטב שיש צוואר בקבוק שצריך לפתוח.הלמ"ס פרסם שכמות הדירות שיש עכשיו בשוק תספיק לשבעת החודשים הקרובים. תמה עונת הווילות. אנשים עוברים למגדלים".

מתוך גלובס

 

Leave Comments