Comments 0
חדשות פוליטיות

0no-picהוועדה למינוי דיינים בראשות שר המשפטים, מינתה בסוף השבוע שעבר,שנים עשר דיינים חדשים לבתי הדין הרבניים האיזוריים, מתוכם ארבעה המזוהים עם הציונות הדתית.ההיסטוריה של הוועדה למינוי דיינים רצופה באפלייה כלפי מיגזר הציונות הדתית, למרות שבמשך כל השנים האחרונות דרשו נציגי הציונות הדתית חלוקה הוגנת בין המיגזרים הדתיים ותו לא.הפעם נמנעה הוועדה ממאבקים גלויים,והגיעה להסכמה לפיה יתמנו שנים עשר הדיינים באופן שווה לקבוצות הדומיננטיות בציבור הדתי: שליש לציונות הדתית,שליש לחרדיות האשכנזית ושליש לחרדים הספרדים בהכוונת הרב עובדיה יוסף.הציונות הדתית קבלה ארבעה דיינים, כולם מצויינים בגדלות תורה, בהשקפה ציונית מגשימה ובמידות אנושיות עם הפנים לכלל ישראל.שניים מהם הם בוגרי מוסדות מדרשית נעם:הרב אריאל אדרי, ר"מ בישיבת הר המור ורב שכונת הר חומה בירושלים. הרב אדרי הוא בוגר קרית יעקב הרצוג כפר-סבא,מדרשית נעם פרדס-חנה וישיבת מרכז הרב.הוא הוציא לאור את הספרים הבאים: ילקוט שמ"ש – פסקי ומנהגי הגאון הרב שלום משאש זצ"ל, שחר אהללך – בירור גדריהם ההלכתיים של יום העצמאות ויום ירושלים, אני חומה – פורים בשכונת חומת שמואל.הרב אדרי נשוי ואב לתשעה. "מאז הגעתי למכינה בכפר-סבא ואח"כ למדרשיה בפרדס חנה נטעו בי את השאיפה לגדול בתורה",מספר הרב אדרי. "הרב יוגל זצ"ל שקידם אותנו תמיד ללמידה עצמית עיונית ולמדנית,יצר בתוכי את השאיפה להגיע למצויינות ומנהיגות תורנית".את מי שהיה מייסדה ומנהלה של המדרשיה ר' ישראל סדן ז"ל מזכיר הרב אדרי כדוגמת מופת למידות טובות וניהול תקין. "בהכרת הטוב גדולה אני חש קו ישר בין שנות לימודי במדרשיה לתפקידי החדש".

השני, אף הוא בוגר מדרשיית נועם, הוא הרב יאיר בן מנחם, ר"מ בישיבת מרכז הרב,נכדו של הרב יהושע ממן, זקן רבני מרוקו,שהיה רבה של נהריה ודיין בבית הדין הרבני הגדול, ובנם של דוד ושולי בן מנחם, מעמודי התווך של הציונות הדתית באשדוד. הרב בן מנחם הוא בוגר קרית יעקב הרצוג כפר-סבא,ישיבת נתיב מאיר ,ירושלים וישיבת מרכז הרב. הרב משמש כעוזר משפטי בבית הדין הרבני בירושלים.מרצה בכיר במשפט העברי וחתן פרס שר החינוך לתרבות יהודית.הרב בן מנחם הוציא לאור את הספר 'יאיר משפט' (שני כרכים), נשוי ואב לחמישה.מתגורר גם הוא בהר- חומה.מספר שמואל בר-לבב מנכ"ל מוסדות המדרשיה: "התרגשתי מאוד כאשר התקשרתי לברך את שני הבוגרים היקרים לרגל התמנותם, ולשמוע מהם על הקשר החזק והכרת הטוב אשר הם חשים כלפי בית המדרש ממנו צמחו.

אנו מברכים אותם בברכת הצלחה גדולה בתפקידם החשוב".שני דיינים נוספים הם הרב דוד בר שלטון,ראש הכולל בישיבת בית אל ואחיינו של עו"ד מנשה בר שלטון, שמתמחה בדיני משפחה,והרב מאיר כהנא, ר"מ בישיבת ההסדר בירוחם.הרב עובדיה דרש: רק ספרדים, הגם שמינוי הארבעה נחשב להישג בחוגי הציונות הדתית לווה התהליך בתנאים בלתי הוגנים כלפי נציגי הציונות הדתית. הרב עובדיה יוסף דרש כתנאי לתמיכתו, שרובם יהיו מעדות המזרח, והוועדה נענתה לדרישתו ומנתה רק דיין אשכנזי אחד מתוך הארבעה.תנאי נוסף שהרוב החרדי בוועדה עמד עליו, היה להדיר מכל רשימת מועמדים את רבני צוהר. כך נפסלו בשלבים הטרום ראשונים של הוועדה גדולי התורה כמו הרבדוד בס, הרב דוד סתיו והרב בניהו ברונר.במקביל למינויי הדיינים לא הצליחה הוועדה להגיע להסכמה על מינוי מנהל קבוע לבתי הדין הרבניים, במקומו של הרב אלי בן דהן, שכהונתו הופסקה על פי דרישתו של שר המשפטים.ש"ס לוחצת למנות כמנכ"ל את הדיין בנימין אטיאס, אחיו של שר השיכון אריאל אטיאס, ואילו שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן, הצהיר בעשרות הזדמנויות כי ממשיכו של המנכ"ל הקודם הרב אלי בן דהן, יהיה אף הוא מחוגי הציונות הדתית.אחד המועמדים הבולטים לכהונת המנכ"ל,הוא הרב ד"ר משה בארי, מנכ"ל ארגון רבני צוהר, אולם סיכויו להתמנות נמוכים נוכח העמדות האמיצות שנוקט ארגון רבני צוהר בענייני הדת והמדינה.


שאול יהלום מתוך מצב הרוח

Leave Comments